دوره می کنیم ، ابهام بر طرف می کنیم ، سوال پاسخ می دهیم...

سه‌شنبه 21 تیر 1390 ساعت 01:39

خُب ، آرک تایپ ِ وَندرر رو توضیح دادم و قرار بود این بار درباره ی آرک ِ تایپ ِ جنگجو بنویسم . اما قبل از اینکه بخواهیم وارد ِ مبحث ِ آرک تایپ ِ جنگجو بشیم ، بهتر دیدم مُروری بر درس های قبلی کنم و یه چیزایی رو توضیح بدم تا اگه ابهاماتی براتون مونده برطرف شه ! 

  

 

با توجه به تصویر ِ بالا ، اگر بخواهیم روان ِِ انسان رو به شکل ِ این دایره ترسیم کنیم ، این دایره از سه بخش تشکیل می شود : 

۱-  Ego یا خود ِ آگاه یا هوشیار  

۲- ناخودآگاه ِ شخصی  

۳- ناخودآگاه ِ جمعی  

 

Ego یا خود ِ آگاه یا هوشیار : 

این بخش ، بخش ِ آگاه یا روشن ِ ذهن ِ ماست که افکار ، عواطف و رفتارهایی که هوشیارانه انجام می دهیم از این بخش نشات می گیرد . این بخش ، بخش ِ کوچکی از روان ِ ما را تشکیل می دهد اما نقش ِ بسیار مهمی را ایفا می کند . به عنوان نگهبان تا زمانی که تائید نکند هیچ احساسی یا خاطره ای از بخش ِ ناخودآگاه ِ ما به بخش ِ آگاهیمان وارد نمی شود . انتخاب گر  است . هویت ، پیوستگی و تداوم را برای شخصیت فراهم می کند . Ego  از ۵ ، ۶ ماهگی در انسان شکل می گیرد و به مرور زمان کامل می شود . ایجاد ِ حس ِ مالکیت در انسان ، شروع ِ  Ego  است .

 

ناخودآگاه ِ شخصی : 

انباریست که هر چیزی که Ego آن را به دلیل ِ رنج آور بودن نپذیرد ، در آن ذخیره می شود . تجربیاتی که به دلیل ِ رنج آور بودن سرکوب یا نادیده گرفته شده اند مانند : افکار رنج آور ، مشکلات حل نشده ، خاطرات ِ غمگین ، مسائل اخلاقی و... در ناخود آگاه ِ شخصی ذخیره می شود . ناخود آگاه ِ شخصی از لحظه ی تولد و با تجربیات ِ ما شکل می گیرد . خاطرات ِ تلخ به دلیل ِ رنج آور بودن و سنگین بودن ِ آنها در قسمت ِ پائین ِ ناخود آگاه ِ شخصی تَه نشین می شوند . نا خود آگاه ِ شخصی در واقع بخش ِ تاریک ِ وجود ِ ماست . 

 

ناخودآگاه ِ جمعی : 

میراث ِ روانی ِ ماست . لایه ی غیر شخصی و بسیار عمیق ِ ناخودآگاه ِ ماست که به دلیل ِ یکی بودن با آبا و اجداد ِ انسان ها ، تمام ِ بشریت در آن اشتراک دارند . ناخودآگاه ِ جمعی مانند اقیانوسی است که ما هر کدام مانند قطره ای در آن شناوریم . مجموعه ای از امکانات ِ بی نهایت است . در واقع بخش ِ الهی ِ وجود ِ ماست . بخشی که در ارتباط با خداوند ِ قادر ِ مطلق است و در این بخش تمام ِ کائنات و هستی با ما یکی هستند . آرک تایپ ها در این بخش قرار دارند . 

 

 

همانطور که در تصویر ِ بالا می بینید ، ناخودآگاه ِ شخصی ، بین ِ خود ِ آگاه یا ( Ego ) و ناخودآگاه ِ جمعی فاصله انداخته است . هدف ِ ما انسان ها از سفر ِ زندگی ، طی کردن ِ راه ِ طولانی و گذر از فراز و فرود های بسیار و تحمل ِ رنج ها و دردها این است که این فاصله را برداریم . با بخش های ِ تاریک ِ وجودمان روبرو شده و آنها را به روشنی تبدیل کنیم و در واقع بین ِ خود ِ آگاهمان و ناخودآگاه ِ جمعی پیوندی ناگسستنی ایجاد کنیم . ما از خدائیم و سر انجام هم باید با او یکی شویم . 

 

 

آرک تایپ ها :  

همانطور که قبلاً گفتم ، آرک تایپ ها در ناخودآگاه ِ جمعی ِ ما قرار دارند و در واقع کهن الگو هایی هستند که از زمانی که روح در انسان دمیده می شود همراه ِ اوست ! بی نهایت آرک تایپ در ما وجود دارد . بعضی از آرک تایپ ها در حالت دادن به شخصیت ِ ما بسیار موثرند . مانند : 

۱- آرک تایپ پرسُنا یا نقاب   

۲- آرک تایپ ِ سِلف ( خویشتن )   

۳- آرک تایپ   ( سایه )   

۴ـ آرک تایپ آنیما ( انرژی زنانه )   

۵- آرک تایپ آنیموس ( انرژی مردانه )   

۶- آرک تایپ معصوم  

۷- آرک تایپ کودک  

۸- آرک تایپ وَندرر   

۹- آرک تایپ جنگجو   

۱۰- آرک تایپ ِ دهنده   

۱۱- آرک تایپ جادوگر  .   

 

الیته آرک تایپ های دیگری هم وجود دارند .

 

در رابطه با آرک تایپ های شماره ی ۱ تا ۵ ، استاد توضیح مختصری دادن و گفتن که در دوره های بعدی درباره ی اونها مفصل توضیح داده خواهد شد . اما در رابطه با آرک تایپ های ۶ ، ۷ و ۸ در پست های قبل ، به طور ِ کامل توضیح دادم ولی باز مُروری می کنیم برای یادآوری :  

 

آرک تایپ معصوم :  

زمانی که از هیچ چیز نمی ترسیم ، احساس ِ امنیت می کنیم و احتیاجاتمان پاسخ داده می شود در واقع در این آرک تایپ هستیم . در اینجا معصوم به معنای ناآگاهی ست . در واقع تا زمانی که در این آرک تایپ بسر می بریم درون ِ بهشت هستیم ، اما بهشت ِ ناآگاهی ! مانند ِ آدم و حوا که در بهشت ِ ناآگاهی بسر می بردند تا اینکه سقوط ِ از بهشت را تجربه کردند و از همان زمان سفر ِ بسیار رنج آور ِ زندگی را که سفر ِ آگاهی بود آغاز کردند . بهشت ِ ناآگاهی ، تاریکی ِ مطلق است مانند زمانی که در رَحِم ِ مادر هستیم . 

 هدف ِ این آرک تایپ سقوط ِ از بهشت و رُشد کردن است . این آرک تایپ وظیفه ای ندارد .  

آرک تایپ کودک : 

زمانی که در زندگی رنجی را متحمل می شویم و ترس تمام ِ وجودمان را می گیرد و دیگر احساس  ِ امنیت نمی کنیم در واقع سقوط از بهشت را تجربه کرده ایم و در این زمان است که وارد ِ آرک تایپ ِ کودک می شویم . کودک هراسان ، ناامید ، خشمگین و غمگین است و احساس ِ ناامنی و طرد شدگی می کند .هیچ سِلاحی ندارد و رنج ِ خود را انکار می کند یا بهتر است بگوئیم از رنج هایش فرار می کند . او برای یافتن امنیت به جستجوهای بیرونی و عوامل بیرونی متوسل می شود . حتی ممکن است از شدت رنج ، به اعتیاد ( به هر چیز ) روی بیاورد . او به دنبال ِ یک نجات دهنده است تا او را از رنج هایش نجات دهد . ممکن است در این راه بارها و بارها آسیب ببیند . او همیشه فریاد ِ تنهائی سر می دهد و به دنبال حامی است . بالاخره زمانی می رسد که کودک به این نتیجه می رسد که فرار از رنج ها و مشکلات شیوه ی مناسبی نیست و هیچ کَس به او کمک نخواهد کرد مگر خودش ! در این زمان است که شروع به بیان ِ رنج هایش می کند و با آنها روبرو می شود و هیجانات ِ خود را نشان می دهد . سرانجام با رُشد ِ بیشتر و آگاهی ِ بیشتر کمک ِ دیگران را می پذیرد . در عبور از دو آرک تایپ ِ معصوم و کودک رنج را می پذیریم که در واقع سوخت ِ حرکت و رُشد ِ ماست .  

اما نباید در این آرک تایپ باقی بمانیم . بلاخره باید سفر ِ قهرمانی ِ خود را آغاز کنیم . امید ، اولین کلید برای حرکت است . 

هدف ِ این آرک تایپ امنیت و وظیفه ی آن اتکا به خود است . 

 

آرک تایپ وَندرر :  

این آرک تایپ ، مهم ترین آرک تایپ ِ ماست و نشان دهنده ی رُشد ِ روانی و بلوغ در انسان است . زمانی که به دنبال ِ حقیقت ِ وجود ِ خود هستیم و از خود می پرسیم که چه کسی هستیم و به دنبال چه چیزی هستیم و اصلاً برای چه زندگی می کنیم ، در واقع وارد ِ آرک تایپ ِ وَندرر می شویم . آرک تایپ ِ کودک به محض ِ سقوط از بهشت فعال می شود ، اما آرک تایپ ِ وَندرر به محض ِ احساس ِ اسارت فعال می شود . آن چیزی که به انسان ها بسیار فشار می آورد و آنها را به اسارت در آورده است ، وضع ِ موجود ِ زندگی ست . در واقع یک وَندرر می خواهد از وضع ِ موجود ِ زندگیش و هر آنچه که باعث ِ اسارت ِ او می شود نجات پیدا کند . او به دنبال ِ پیدا کردن ِ خود است . او در تمام ِ زمینه ها تفکر ِ خاص ِ خودش را دارد ، راه های ِ مختلف را امتحان می کند تا راه ِ خود را پیدا کند و هرگز دنباله روی ِ دیگران نیست . او به دنبال ِ آگاهی و کشف ِ ناشناخته هاست . الگوی وَندرر ، الگوی قهرمان است . اولین کار ِ قهرمان خروج از قفس ِ طلائی ست . او به دنبال ِ پیدا کردن ِ ارزش های خود است . وَندرر هر مانعی که جلوی تغییر و رُشد او را می گیرد کنار زده و حرکت می کند تا به زندگی ِ خود معنا ببخشد . او رشد می کند ، استقلال می یابد و برای خود مرزهایی ( حریم شخصی ) تعیین می کند .

هدف ِ این آرک تایپ خود مختاری ست و وظیفه اش یافتن ِ هویت ِ خود است . 

 

اما یه نکته ی کوچیکی رو می خوام اینجا توضیح بدم که ما چه زمانی تصمیم می گیریم که حرکت کنیم و در واقع قهرمان ِ زندگی ِ خودمون یا یک وَندرر باشیم ؟ 

زمانی که در آرک تایپ ِ کودک هستیم ، یعنی سقوط ِ از بهشت رو تجربه کرده ایم و رنج ِ بسیاری می کشیم ، وقتی از وضعیت ِ موجودمان به سُتوه می آئیم و متوجه می شویم که تا وقتی خودمان نخواهیم هیچ کَس به ما کمکی نخواهد کرد ، در واقع در این زمان است که فقط کافیست تصمیم بگیریم که از جایمان بلند شویم ، رنج هایمان را که همچون آهن رُبا به آنها چسبیده ایم ، رها کنیم و بخواهیم که از درون ، خود و افکار و دیدگاه هایمان را تغییر دهیم .  

اما قبل از آن باید با رنج هایتان روبرو شوید ، فرار از رنج ها هیچوقت به شما فرصت ِ تغییر و رُشد و آگاهی را نخواهد داد . داستان ِ زندگی تان هر چه که هست با تمام ِ تلخی ها و رنج ها و خاطرات ِ تاریک و بد ، بپذیرید و اگر تاکنون خود یا دیگران را در رابطه با اتفاقات ِ زندگیتان مقصر می دانستید ، این موضوع را فراموش کنید ، در واقع سعی کنید آن را برای خود حل کرده و فراموشش کنید . نباید هیچوقت کینه ای از کسی در دل ِ خود نگه دارید . بدانید که داستان ِ زندگیتان هر چه که بوده ، برای رُشد ِ شما و رسیدن ِ شما به این نقطه ای که هستید ضرورت داشته ! پس سعی کنید دیگر به آن نچسبید ، رهایش کنید و آزادانه به دنبال ِ آن چه که می خواهید باشید ، حرکت کنید . 

 

 

تَه نوشت ۱: بهتون پیشنهاد می کنم کتاب ِ ( راز ِ سایه ) اثر  دبی فورد رو حتماً بخونید ! خیلی در مرحله ی تصمیم گیری برای شروع ِ حرکت و ایجاد ِ تغییرات ِ درونی کمکتون می کنه !  

 

تَه نوشت ۲: انشالله دفعه ی بعد آرک تایپ ِ جنگجو رو توضیح می دم . 

 

تَه نوشت ۳: واقعاً خسته نباشیم .

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo