آنچه هستی صادقانه زندگی کن !

جمعه 7 مرداد 1390 ساعت 23:38

امشب می خوام مبحث ِ آرک تایپ ِ دهنده رو شروع کنم و از این به بعد پُست هارو کوتاه تر می نویسم . 

 

آرک تایپ ِ  دهنده یا شهید : 

 

هدف ِ این آرک تایپ نیکی کردن است و وظیفه اش به دست آوردن ِ قدرت و رها کردن . 

 

تصویر ِ آرک تایپ ِ دهنده ، تصویر ِ قربانی شدن است . هر آنچه هستی باید بمیرد تا هر آنچه باید باشی متولد گردد . آنچه که به عنوان ِ قربانی می دهی و فدا می کنی ، ظرفیت ِ عشق ِ تو را نشان می دهد . ( اشاره ای به داستان ِ حضرت ِ ابراهیم که حاضر شد فرزندش را در راه ِ خدا قربانی کند . )

 

دهندگی و محبت به یکدیگر ، لازمه ی زندگی ِ اجتماعی ست . ما به صورت ِ جمعی و اجتماعی زندگی می کنیم . برای داشتن ِ یک رابطه ی پُر از مهر و عشق مقداری از خود گذشتگی لازم است که نشان دهنده ی پختگی و بلوغ ِ انسان است . انسان از رنج گریزان است . اما آرک تایپ ِ دهنده می گوید رنج لازمه ی زندگی و رُشد است . 

 

اما دهندگی به معنای نادیده گرفتن ِ خود نیست ! زمانی که انسانی خود را نادیده می گیرد ، دیگران نیز حقوق ِ او را نادیده می گیرند . این مورد را در زنان بیشتر مشاهده می کنیم . 

 

در زیر ِ همه ی خوبی ها و دهندگی هایی که به دیگران می کنیم ، عشق و احترام ِ جمع را می خواهیم . باید بدانیم ما به خاطر ِ آنچه که هستیم شایسته ی احترامیم و لازم نیست عشق و محبت و تائید و توجه را از دیگران گدائی کنیم . همه مقدس هستیم و شایسته ی احترام ، فقط کافیست آنچه را که هستیم صادقانه زندگی کنیم . 

 

بیشتر ِ افراد در زیر ِ دهندگی های خود کودکی هستند که احساس ِ ترس و عدم ِ امنیت دارند و برای بدست آوردن ِ آن ، به عناوین ِ مختلف ، خود را قربانی می کنند تا دیگران را از خود راضی نگه دارند و امنیت و محبت و توجه را از آنان بگیرند . این افراد به ظاهر رفتارشان فرم و شکل ِ دهندگی دارد اما عمیقاً کودک ِ نا امنی هستند که از این طریق می خواهند مورد ِ قبول ِ دیگران واقع شوند . برای فرار از رنج ِ تنهائی و یا هر رنج ِ دیگری دهندگی می کنند .  

 

دهنده ی کاذب و قُلّابی از دیگران انتظار دارد با قوانین ِ او بازی و زندگی کنند و در بسیاری از اوقات ، توقع ِ پاسخ از دیگران دارد . اگر پاسخ ِ دهندگی هایش داده نشود می گوید قدرم را ندانستند ، من را دوست نداشتند پس حقّشان است چوب ِ کارشان را بخورند . در واقع شروع به بدخواهی برای دیگران می کند و عذاب را حق ّ ِ طرف ِ مقابل می داند ، در حالی که دهنده و عاشق ِ واقعی هرگز بد ِ دیگران را نمی خواهد . 

 

                                                                                               ادامه دارد... 

 

 

تَه نوشت : گاهی  

هر قدر هم در صورت ِ بعضی از آدمکان  

که خود را زیر ِ لباس های ِ مارک دار ِ رنگ و وارنگ  

یا درون ِ ماشین های گران قیمت ِ خیلی مُدل بالا  

یا لا به لای کلمات ِ شیک و دهان پُر کن ِ روشنفکرانه  پنهان می کنند  

خیره می شوی ،

حتی به قدر ِ ذره ای هم  

نشانی از انسانیت نمی بینی...  

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo