انتخاب نکنی ، برات انتخاب می کنن !

جمعه 14 مرداد 1390 ساعت 00:31

ادامه ی مبحث ِ آرک تایپ ِ دهنده یا شهید : 

 

 

فردی که کودک است خود را پُشت ِ ماسک ِ کودکی و دهندگی پنهان می کند تا مجبور نباشد روی ابعاد ِ وجودش کار کند ، زیرا کار کردن بر روی خود بسیار سخت است و رنج و زحمت و درد دارد . 

 

دهندگی ، دام ِ خطرناکی برای زن و عشقی ست که در وجودش قرار دارد . در اینجا باید حوزه ی هوشیاری یا آگاهی با وَندرری کردن به کمک ِ زن بیاید تا مرزهای خود را پیدا کند . مرزهای ما ، همان گنج ِ ما خواهد بود . در واقع وَندرر مشخص می کند مرز ِ دهندگی ِ ما کجاست ، تا چه اندازه و چگونه و در چه شرایطی باید دهندگی کرد ؟! 

 

ما در بیشتر ِ اوقات دهندگی می کنیم برای : 

۱- به دست آوردن ِ امنیت  

۲- به دست آوردن ِ توجه و محبت و عشق ( ظرف ِ خالی ِ وجود ) 

۳- زخم هائی که داریم . 

۴- خلاء ها و عقده های درونی  

۵- فرار از تنهائی  

 

باید بدانیم که دهندگی به معنای قربانی کردن ِ خود برای دیگران نیست ! باید از نقش ِ زیاد خوب بودن بیرون بیائیم و روابطمان را اصلاح کنیم . مردان ، شکارچی و برنده  و  زنان ، قربانی و بازنده  نیستند . باز هم تاکید می کنم که مرزهای ما ، گنج های ما هستند . تشخیص ِ اینکه مرز ِ دهندگی کجاست به عهده ی وَندرر است . کسی که یک عمر دهندگی  ِ ناآگاهانه کرده است و حقوق ِ خود را زیر ِ پا گذاشته ، پُر از خشم است و دیگران را مدیون ِ خود می داند . 

 

ما دو جور اخلاقیات داریم : 

 

۱- اخلاقیات ِ بَدَوی : که شامل سنت ها ، آداب و رسوم ، فرهنگ و باید و نباید هائی ست که انسان خود بر اساس ِ موارد ِ ذکر شده برای خود تعیین کرده است و یا به او تحمیل شده ! 

 

۲- اخلاقیات ِ آگاهانه : که ناشی از رفتار ِ شخص ِ بالغ است . شخصی که فکر می کند و انتخاب می کند . 

 

در هیچ اجباری ، رُشد وجود ندارد . 

اخلاقیات ِ بَدوی هیچ گاه موجب ِ پیشرفت ِ جامعه ی بشری نشده ، همیشه سنّت شکنی ها باعث ِ پیشرفت بوده است چون تقلیدی نبوده و بر اساس ِ انتخاب است . 

 

ارزش ِ انسان به آزاد بودن و انتخاب است . قدرت ِ نه گفتن از آرک تایپ ِ جنگجوست . بیشتر ِ دهندگی ها و بله گفتن های ما به دلیل ِ نداشتن ِ قدرت ِ جنگجوئی و از جایگاه ِ ضعف است . بیشترین آسیب را زمانی می بینیم که با دهندگی های نامناسب ِ خود ، انرژی های روانی ِ خود را بیهوده مصرف می کنیم . تصوّر ِ قالبی ِ دهندگی را بشکنید ، در غیر ِ این صورت در بی ارزشی های  خود سقوط می کنید . 

 

تحمل ِ بیش از حد و دهندگی های نامناسب ، زمینه را برای اهانت ِ دیگران و بی ارزش شدنمان فراهم می کند که از نداشتن ِ مرز ، جنگجوئی و دهندگی ِ مناسب سرچشمه می گیرد .  اوج ِ دهندگی ِ آگاهانه ، قربانی شدن برای حق و دیگران است . بزرگترین دهنده ی حقیقی ِ تاریخ امام حسین بوده است . 

 

اگر بخواهیم بفهمیم که ظرفیت ِ عشق در ما تا چه حد است ، باید از خود سوال کنیم که تا چه حد برای طرف ِ مقابل حاضر به فداکاری هستیم ؟! 

 

باید برای دهندگی های خودمان هم مرز گذاری کنیم . انسان ِ آگاه ، همیشه همه چیز برایش شفاف است . او می داند در کجای زندگی قرار گرفته و همیشه می داند چه چیزی را برای چه کسی یا چه چیزی قربانی می کند . 

 

زمانی که دهندگی ِ ناسالم داریم ، طرف ِ مقابل را دچار ِ مشکل می کنیم و مرگ ِ شخصیت ِ او را فراهم می کنیم . دهندگی ِ ناسالم فرد ِ مورد ِ علاقه ی ما را ضعیف ، وابسته و متّکی می کند و او را در سطح ِ کودکی نگه می دارد . گاهی بزرگترین دهندگی ، نه گفتن به طرف ِ مقابل است . پدران و مادران ِ نالایق با دهندگی های ناسالم ِ خود ، بچه های مشکل زا و آسیب دیده بار می آورند . 

 

 

تَه نوشت ۱: هیچگاه انسان از معنویت آسیب نمی بیند . معنویت ، مذهبی بودن نیست . معنویت آزاد بودن و با معنا زندگی کردن است . هر چیزی که ما را از خدا دور می کند و یا باعث ِ نزدیکی ِ ما به او می شود ، میزان ِ خرد ِ درونی ِ ما را مشخص می کند . جملات ِ زیبائی که استاد توو کلاس گفت !  

 

تَه نوشت ۲: زیاده عرضی نیست ! سوالی هست در خدمتیم . 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo