آگاهانه ببخشیم ، عاشقانه بمیریم...

یکشنبه 30 مرداد 1390 ساعت 00:22

بخش ِ پایانی ِ مبحث ِ آرک تایپ ِ دهنده : 

 

دهندگی ِ مناسب زمانی ست که آمادگی ِ کامل داشته باشیم تا چیزی را قربانی کنیم . بالاترین مرحله ی دهندگی زمانی ست که دهندگی ، بدون ِ دریافت و بدون ِ پاداش و هیچ چشم داشتی برایمان لذت بخش باشد . همچون خورشید که از تابش ِ خود توقعی ندارد و بر همه یکسان می تابد . دهنده ی آگاه انتخابی دهندگی نمی کند ، وجودش منتشر از دهندگی ست . در دهندگی در مرحله ی آگاهانه ، طرف ِ مقابل ِ ما کُل ِ کائنات و خداست ، نه شخص ِ خاصی .  

هرگز در روابط ، خود را در حالت ِ اجبار قرار ندهیم و همیشه موقعیت ِ انتخاب برای خود در نظر بگیریم . دهندگی و دریافت کردن ِ آن ، برای هر دو طرف باید قابل ِ احترام باشد .  

 

بسیاری از افراد کودک ِ ایده آلیست ِ نا امید هستند . گاهی ایده آل ها را باید برای موقعیت های زندگی قربانی کنیم. بسیاری از افراد نعمت های بی شمار ِ خود را نمی بینند اما به آن چیزی که ندارند می چسبند . گاهی فقط فقدان و کمبود را می بینند . دهندگی در سطح ِ بالا ایجاب می کند که با کمبود ها و فقدان های زندگی هم بتوانیم خود را رُشد دهیم . در واقع یک انسان ِ آگاه باید توانائی ِ رُشد را در عین ِ فقدان داشته باشد . این به معنای ترقّی نکردن و بهبود نبخشیدن به زندگی نیست ، بلکه کنار گذاشتن ِ ایده آلیست و ایده آلی زندگی کردن است . یک فرد ِ آگاه زندگی را با همه ی شادی ها و غم ها ، عشق و نفرت و خشم و ازدواج و طلاق و... می پذیرد. 

 

من ِ ایده آل    « ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ »     من ِ واقعی  

 

من ِ ایده آل = آنچه باید باشم .                               من ِ واقعی = آنچه هستم . 

 

اگر فاصله ی بین ِ من ِ ایده آل و من ِ واقعی زیاد باشد ، فرد دچار مشکل می شود . شخص ِ بالغ توانائی های خود را می سنجد و اهدافی را برای خود تعیین می کند که در حدّ ِ توانائی های اوست تا هیچ گاه دچار ناکامی نشود . 

پذیرش از دهندگی می آید و کار کردن برای زندگی ِ بهتر از آرک تایپ ِ جنگجو . 

 

 

برای ورود به جوهر ِ عشق باید ظرفیت ِ عشق ِ خود را بالا ببریم و بدین منظور باید ببینیم که برای معشوق ِ خود حاضریم تا چه اندازه قربانی دهیم و چه چیزی را ؟ 

 

ما در زندگی چیزهای زیادی به دست می آوریم و چیزهای زیادی هم از دست می دهیم و این قانون ِ بده و بستان ِ طبیعت است . ظرفیت ِ ما برای دریافت ِ کامل ِ زندگی ، تمایل به قربانی کردن ِ چیزهائی ست که زندگی از ما می خواهد . گاهی از ما وقت ، گاهی عاطفه ، گاهی پول ، گاهی عزیزان و... را می خواهد . زمانی که چیزی را که زندگی از ما می خواهد بدهیم ، به همان اندازه دریافت خواهیم کرد . 

 

فکر ِ غم و جدائی نباشید و آگاهانه عشق بورزید حتی اگر طرف ِ مقابل متوجه نشود ، پاسخ مناسب به ما ندهد . قلب ِ باز و گشاده ظرفیت ِ دهندگی ِ محبت و عشق را از خدای خویش می گیرد .  

 

و اما آخرین مرحله از آرک تایپ ِ دهنده ، پذیرش ِ مرگ است. 

باید آزادانه و بدون ِ ترس وارد ِ جریان ِ زندگی شویم تا عشق در ما کُشته نشود . اگر خوب زندگی نکنیم چگونه می توانیم خوب بمیریم ؟!  

زمانی می توانیم به خوبی زندگی کنیم که مرگ را بشناسیم و بپذیریم .  

عشق تنها دوست داشتن ِ دیگری نیست ، بلکه رسیدن به یگانگی و وحدت و یکی شدن با خالق ِ جهان ِ هستی ست . 

هرمان هسه در کتاب ِ مُهره های شیشه ای می گوید : 

انسان به جایگاهی از آگاهی می رسد که حتّی جان ِ خود را برای دیگران فدا می کند . 

این هدیه ای درست و آگاهانه به جهان ِ هستی ست . شناخت ِ درست ِ مرگ و پذیرش ِ آگاهانه ی آن . 

اگر آرک تایپ ِ عشق ( دهندگی ) را نشناسیم ، حتماً جنبه ی تاریک ِ آن را زندگی خواهیم کرد . مرگ بالاترین عشق است . 

 

 

تَه نوشت ۱: امیدوارم بتوانیم در جهان ِ هستی نقطه ی خود را به خوبی پُر کنیم .  ( افلاطون ) 

 

تَه نوشت ۲: آرک تایپ ِ دهنده هم به اتمام رسید و اگر خدا خواست مبحث ِ بعدی آرک تایپ ِ جادوگر خواهد بود که زیباترین آرک تایپ ِ جهان هستی ست . این پُست هم نسبتاً طولانی شد و خیلی خلاصه وار نوشتم ، بهرحال به بزرگی ِ خودتون ببخشید ! 

 

تَه نوشت ۳: شنیدن ِ این ترانه از فرمان فتحعلیان هم خالی از لطف نیست . آرامش بخشه و خیلی دوستش دارم ، بخصوص فلوتی که درش نواخته می شه ! فقط متاسفانه تمام ِ ترانه هایی که ازش دارم یه مقدار آخرشون زود قطع می شه و اشکال از سایتی بوده که ازش دانلود کردم . بهرحال امیدوارم خوشتون بیاد . 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo